Tytuł

 W 190 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Autor

Wydawnictwo

Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa

Wydano na zlecenie Niezależnego, Samorządnego Związku Zawodowego ,,Solidarność" - Region Mazowsze

Miejsce i rok wydania

Warszawa 1981

Opis książki

USTAWA RZĄDOWA

prawo uchwalone dnia 3 Maja 1791

``````````````````

W Imię Boga w Troycy Świętej Jedynego.

STANISŁAW AUGUST

z Bożey Łaski i Woli Narodu

KRÓL POLSKI

Wielki Xiążę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki,

Żmudzki, Kiiowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflantski,

Smoleński, Siewierski i Czernichowski; wraz

ze Stanami Skonfederowanymi w liczbie podwoyney

Naród Polski Reprezentuiącemi.

----------------------- (...)

.. tak zaczyna się Konstytucja 3 Maja, której jako ustawie zasadniczej nadano nazwę Ustawy Rządowej.

Wiek XVIII, "Wielkie Stulecie" / określ. tak przez historyków / przyniósł Polsce z jednej strony utratę niepodległości; spowodowały one niezwykle uciążliwe dla ogromnej większości Polaków przedłużenie stosunków feudalnych na długi jeszcze czas w trzech zaborach /, równocześnie z drugiej strony, tenże sam wiek, począwszy już od lat 40., charakteryzuje się ponownym odradzaniem sił społecznych i intelektualnych kraju i początkiem formowania się nowoczesnego polskiego narodu. Cechuje tamte czasy również ponowne powiązanie Polski z powszechnym nurtem cywilizacyjnym Europy i z czołowymi dążeniami w świecie. Te dwa ogromnej doniosłości zjawiska społeczne - recesji i nowatorstwa, upadku państwowego i rozwoju narodu - ścierały się ze sobą, współistniały w jednym i tym samym czasie.

Potwierdziło to zdanie St. Staszica: "paść może i naród wielki, zniszczeć nie może - tylko nikczemny"; a C. K. Norwid napisze: "Tyle i takiej egzystencji naród ma, ile i jak jest w stanie człowieka uszanować".

Otóż znajdujemy się w roku 2008, trzy lata po odejściu do Pana Wielkiego Polaka - papieża Jana Pawła II, który jeszcze 3 czerwca 1997r. w Gnieźnie w Przemówieniu do prezydentów siedmiu państw Europy Środkowej zwrócił się, jak zwykle z wielkim zatroskaniem: (...)" Wasza obecność w Gnieźnie, w chwili, gdy obchodzimy uroczyście tysiąclecie męczeństwa św. Wojciecha, posiada szczególną wymowę. Ten Męczennik urodzony w Czechach, potrafił - wzorem swoich wielkich poprzedników, Cyryla i Metodego - łączyć duchowe tradycje Wschodu i Zachodu. Świadectwo św. Wojciecha jest nieprzemijające, gdyż cechuje je przede wszystkim umiejętność harmonijnego łączenia różnych kultur.(...)zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. (...)podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych. W naszym stuleciu, również bardzo burzliwym, ludy środkowej Europy przeszły straszliwe doświadczenia. Dzisiaj otwierają się przed nimi nowe drogi. Trzeba, aby Europejczycy umieli zdecydowanie podjąć wysiłek twórczej współpracy, aby umacniali pokój między sobą i wokół siebie! Nie można pozostawić żadnego kraju, nawet słabszego, poza obrębem wspólnot, które obecnie powstają!(...) Proszę Boga, by udzielił wam daru swego błogosławieństwa."

Spis treści