Tytuł

 Powszechna Encyklopedia Filozofii -Tom 2; C-D

Autor

Zespół : Komitet Naukowy prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec OP - Przewodniczący

Zespól Redakcyjny prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB - Redaktor Naczelny

Wydawnictwo

Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu

Miejsce i rok wydania

Lublin 2001

Opis książki

Powszechna Encyklopedia Filozofii pierwsza w dziejach tysiącletniej polskiej kultury ,daje podstawy racjonalnego poglądu na świat. Dostarcza właściwego rozumienia człowieka i jego działania. Ukazuje wkład polskich filozofów w tworzeniu ogólnoludzkiej kultury naukowej. Odsłania podstawy uprawiania wszystkich dziedzin kultury, nauki moralności, sztuki i religii. Omawia systemy filozoficzne oraz przedstawia biogramy myślicieli polskich i światowych. Encyklopedia obejmuje obok filozofii europejskiej także myśl arabską, hinduską, chińską, japońską, koreańską, a także indyjską i afrykańską. Służy człowiekowi i społeczeństwu przez ukazywanie prawdy. Zaplanowana jest na 8 tomów. Każdy tom zawiera ok. 500 haseł Poszczególne tomy ukazują się w cyklu rocznym. Powszechna Encyklopedia Filozofii przedstawia główne problemy filozoficzne, systemy filozoficzne, które powstały w dziejach, biogramy twórców i interpretatorów nurtów filozoficznych, którzy znacząco oddziałali na kulturę.

Hasła opracowują filozofowie z polskich ośrodków naukowych (Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Olsztyna, Opola, Torunia, Warszawy, Wrocławia i innych ), z zagranicznych ( Białorusi, Estonii, Francji, Hiszpanii, Ukrainy, Niemiec, Rosji, Słowacji, USA, Ukrainy, Włoch i innych ). Możliwość współpracy z tak szerokim gronem filozofów zapewnia Societa’ Internazionale Tommaso d’ Aguino, którego członkowie działają w wielu ośrodkach naukowych świata.

Trwające pół wieku niewolenie wolnej myśli spowodowało w narodzie znaczną utratę świadomości własnej kultury i doprowadziło do deformacji światopoglądowych. Skutki te nie ustąpiły wraz z odzyskaniem w roku 1989 niezawisłości, ponadto propaganda laicko-ateistyczna nasiliła swe oddziaływanie na umysły Polaków, a przygotowany, dostosowany do panującej wokół mody kulturowej program szkolnego nauczania i formacji nie daje gwarancji przeciwstawieniu się nowemu zniewoleniu.

Inicjatywa opracowania i wydania wielotomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii wychodzi ze środowiska, które w najtrudniejszych dla polskiej filozofii i humanistyki czasach ostatniego pięćdziesięciolecia rozwijało, chroniło i pielęgnowało niezależne filozoficzne poznanie, stając w ten sposób na straży polskiej kultury, traktując to zadanie jako posługę myślenia oraz służbę prawdzie.

Zespół Powszechnej Encyklopedii Filozofii ofiaruje ją Narodowi Polskiemu na ręce jego największego Syna, Ojca Świętego Jana Pawła II, na progu trzeciego tysiąclecia - napisali w Przedmowie, w 2000 roku w Lublinie :

Prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec OP - Przewodniczący Komitetu Naukowego oraz Prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB - Redaktor naczelny Zespołu redakcyjnego

Spis treści