Tytuł

 Powszechna Encyklopedia Filozofii -Tom 1; A-B

Autor

Zespół : Komitet Naukowy prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec OP - Przewodniczący

Zespól Redakcyjny prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB - Redaktor Naczelny

Wydawnictwo

Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu

Miejsce i rok wydania

Lublin 2000

Opis książki

Zespół Powszechnej Encyklopedii Filozofii ofiaruje ją Narodowi Polskiemu na ręce jego największego Syna, Ojca Świętego Jana Pawła II, na progu trzeciego tysiąclecia - napisali w Przedmowie, w 2000 roku w Lublinie :

Prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec OP - Przewodniczący Komitetu Naukowego oraz Prof. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB - Redaktor naczelny Zespołu redakcyjnego

Powszechna Encyklopedia Filozofii pierwsza w dziejach tysiącletniej polskiej kultury ,daje podstawy racjonalnego poglądu na świat. Dostarcza właściwego rozumienia człowieka i jego działania. Ukazuje wkład polskich filozofów w tworzeniu ogólnoludzkiej kultury naukowej. Odsłania podstawy uprawiania wszystkich dziedzin kultury, nauki moralności, sztuki i religii. Omawia systemy filozoficzne oraz przedstawia biogramy myślicieli polskich i światowych. Encyklopedia obejmuje obok filozofii europejskiej także myśl arabską, hinduską, chińską, japońską, koreańską, a także indyjską i afrykańską. Służy człowiekowi i społeczeństwu przez ukazywanie prawdy. Zaplanowana jest na 8 tomów. Każdy tom zawiera ok. 500 haseł Poszczególne tomy ukazują się w cyklu rocznym. Powszechna Encyklopedia Filozofii przedstawia główne problemy filozoficzne, systemy filozoficzne, które powstały w dziejach, biogramy twórców i interpretatorów nurtów filozoficznych, którzy znacząco oddziałali na kulturę.

Hasła opracowują filozofowie z polskich ośrodków naukowych (Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Olsztyna, Opola, Torunia, Warszawy, Wrocławia i innych ), z zagranicznych ( Białorusi, Estonii, Francji, Hiszpanii, Ukrainy, Niemiec, Rosji, Słowacji, USA, Ukrainy, Włoch i innych ). Możliwość współpracy z tak szerokim gronem filozofów zapewnia Societa’ Internazionale Tommaso d’ Aguino, którego członkowie działają w wielu ośrodkach naukowych świata.

Trwające pół wieku niewolenie wolnej myśli spowodowało w narodzie znaczną utratę świadomości własnej kultury i doprowadziło do deformacji światopoglądowych. Skutki te nie ustąpiły wraz z odzyskaniem w roku 1989 niezawisłości, ponadto propaganda laicko-ateistyczna nasiliła swe oddziaływanie na umysły Polaków, a przygotowany, dostosowany do panującej wokół mody kulturowej program szkolnego nauczania i formacji nie daje gwarancji przeciwstawieniu się nowemu zniewoleniu.

Inicjatywa opracowania i wydania wielotomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii wychodzi ze środowiska, które w najtrudniejszych dla polskiej filozofii i humanistyki czasach ostatniego pięćdziesięciolecia rozwijało, chroniło i pielęgnowało niezależne filozoficzne poznanie, stając w ten sposób na straży polskiej kultury, traktując to zadanie jako posługę myślenia oraz służbę prawdzie.

Spis treści